با افتتاح وبلاگ آموزش طراحی سایت مهرسایا از این به بعد تلاش می کنیم با ارائه مطالب به روز، مرتبط و کاربردی در حوزه وب گامی در جهت پیشرفت صنعت وب و طراحی وبسایت در ایران برداریم.

همراه ما باشید، با سپاس.

بردکرامب (Breadcrumb) بهترین و ساده ترین روش برای راهنمایی کردن کاربران و اسپایدرها (crawler) می باشد که به آنها می گوید الان در کدام قسمت سایت قرار دارند.یکی از ابتدائی ترین بخش سئو کردن سایت ایجاد موقعیت breadcrumb می باشد که تاثیر بسیار زیادی در بهینه سازی سایت خواهد داشت.

هنگامی که شما برای تمام صفحات سایت خود breadcrumb را تعریف می کنید بعد از مدتی در نتایج جستجو در موتورهای جستجو به جای اینکه تمام متن شما نمایش داده شود یک حالت navigation پدیدار می شود که نشان دهنده مجموعه ای است که متن شما در آن قرار دارد و این مسئله باعث می شود که اسپایدرها علاوه بر خزیدن در صفحات وارد آن مجموعه نیز می شوند و آن را ایندکس می کنند.

یک شرکت طراحی وب سایت حرفه ای همیشه جایی برای Breadcrumbs در نظر می گیرد و در برخی موارد برای برهم نخوردن طراحی و عدم شلوغی در صفحه این مسیرها را با رنگهای زمینه یکی می کنند و هم طراحی سایت را دست نزده و هم موتورهای جستجو را به صفحات خود راهنمایی می کنند.

به هنگام مشاهده صفحات وب و یا لینکی بر روی موبایل یا تبلت کاربر باید بطور مکرر عمل Zoom In  و  Zoom Outرا انجام داده ، که عمل کسل کننده ای برای کاربر است .

از راه حلهایی که طراحان وب برای این موضوع در نظر گرفتند استفاده از طرحهای متفاوت برای دستگهای مختلف و یا حذف برخی قسمت های سایت بود که این مساله خوشایندی برای کاربران نبود .


با اینحال طراحی سایت واکنش گرا پاسخ مناسبی به این مساله میباشد طوریکه وبسایت جوملای شما با توجه به ابعاد سخت افزار مورد استفاده به کاربر نمایش میدهد و تمام بخشها و تصاویر و متون وبسایت شما با توجه به ابعاد صفحه نمایش در محل خود به کاربر نمایش داده میشوند .


از مزایایی که در این نوع طراحی میتوان به آن اشاره کرد افزایش بازدید کاربران از وبسایت جوملایی شما میباشد ، چون در صد زیادی از وبگردیها از طریق ابزارهایی چون تبلت و موبایل و... انجام میشود .

در صورت که کاربران نتوانند درون سایت شما حرکت نمایند، آنها به سرعت سایت شما را ترک خواهند کرد. به همین دلیل ایجاد منوبندی موثر برای وب سایت بسیار مهم می باشد. اما شما می بایست از مواردی آگاه باشید قبل از آنکه بخواهید کار خود را برای منوبندی وب سایت آغاز نمایید.

 

معماری اطلاعات

قبل از آنکه بخواهبد منوها و نقشه سایت را در فرایند طراحی سایت ایجاد نمایید می بایست معماری اطلاعات خود را تعریف نمایید. معماری اطلاعات در حقیقت ساختار وب سایت شما و طبقه بندی اطلاعاتی آن می باشد.

برخی از منوهای معمول در سایت شرکتی از قرار زیر می باشد:

    محصولات - محصولات و یا خدماتی که شرکت ارائه می نماید
    درباره - اطلاعات کاملی در مورد شرکت
    سرمایه گذاران - اطلاعاتی در مورد سرمایه گذاران و مدیران شرکت
    پشتیبانی - توضیحات در مورد نحوه پشتیبانی مشتریان و روش های آن
    تماس با ما - اطلاعات تماس با شرکت شامل آدرس، ایمیل، تلفن و معمولا فرم تماس

برخی از منوهای معمول سایت شخصی

    درباره من - اطلاعات درباره مالک وب سایت
    لینک های مرتبط - لینک هایی که معمولا مالک وب سایت به آنها مراجعه می نماید
    دوستان و خانواده - شامل اطلاعاتی در مورد دوستان و آشنایان

 

سازمان دهی

زمانی که معماری وب سایت شما مشخص شد، شما می بایست نحوه ارائه مطالب را در وب سایت به کاربران خود سازمان بندی نمایید. ممکن است شما بخواهید فقط لینک به صفحات اصلی خود بدهید و یا آنکه تمامی زیر صفحات را در صفحه اصلی خود لیست نمایید. معمولا با توجه با میزان اطلاعات خود و نوع کاربران می بایست برای این مورد تصمیم گیری شود. شما می بایست خود را به جای کاربران خود و نیازمندی های ایشان قرار دهید تا کاربر بتواند با ورود به صفحه اصلی وب سایت سریعا با مطلب مورد نظر خود دسترسی داشته باشد. ممکن است بخواهید کاربر به اطلاعاتی از چندین مسیر مختلف برسد.
طراحی منو بندی

زمانی که شما معماری اطلاعات خود و سازمان دهی درستی داشته باشید می توانید منوی های خود را طراحی نمایید. برای طراحی منو این موارد را در نظر داشته باشید:

    دسترسی
    منوبندی صفحات وب سایت شما مهم ترین بخش از المان های هر صفحه می باشد و بنابراین به راحتی می بایست در دسترس کاربر باشد. بهتر است که بر روی منوهای خود افکت های فلش و جاوا اسکریپت قرار ندهید
    معنا
    منوبندی معناداری انتخاب نمایید، و ترتیب چیدمان اطلاعات شفاف باشد به طوری که کاربر برای یافتن اطلاعات مورد نظر خود بر سر دو راهی قرار نگیرد به طوری که شخصی که برای اولین بار وارد وب سایت می شود بتواند درک درستی از منوبندی سایت داشته باشد
    قابل درک
    در صورتی که از تصاویر برای لینک دادن استفاده می نمایید حتما متن نیز برای آن در نظر بگیرید. برخی از سایت ها فقط از تصاویر برای منوبندی استفاده می نمایند که بسیار اشتباه می باشد
    مرسوم
    لینک های اصلی شما می بایست در تمامی صفحات وب سایت شما وجود داشته باشند. همچنین سعی نمایید در منوبندی سایت خود به صورت معمول رفتار نمایید تا کاربر حس بهتری داشته باشند و از کلمات عرف استفاده کنید.

زمانی که منوبندی و نقشه وب سایت را طراحی نمودید، می توانید از آن استفاده نمایید. تغییر منو بندی وب سایت بسیار اشتباه می باشد و ممکن است ضررهای بسیاری را متوجه شما نماید پس از انتخاب منوهای خود دقت نمایید. به شما پیشنهاد می نمایم که در طراحی منوبندی و نقشه سایت حتما با متخصص طراحی سایت و سئو مشاوره نمایید.

 

در صورتی سئو سایت را از طریق بررسی جستجوهای انجام گرفته در موتورهای جستجو از طریق نرم افزارهای آمار نظیر Google Webmaster Tools انجام داده باشید به دو لغت CTR و IMPRSSION احتمالا مواجه شده اند که معنای آن را نمی دانید که در این مقاله معنای این کلمات و روش درست استفاده از هر یک از این اطلاعات برای شما توضیح داده خواهد شد.

CTR چیست؟

CTR که مخفف clickthrough rate می باشد به معنای درصد تعداد کلیک های وب سایت در تعداد نمایش وب سایت شما در نتیجه های جستجو می باشد. هر چه این درصد بالاتر باشد به معنای آن است که وب سایت موفقیت بیشتری در جذب بازدید کننده از موتورهای جستجو دارد که CTR معمولا به دو صورت کلی بر اساس کل کلمات و به صورت جزئی بر اساس کلمه کلیدی مورد نظر شما ارائه می گردد. برای آنکه CTR بالاتری داشته باشید می بایست عنوان مناسبی را برای صفحات سایت خود انتخاب نمایید تا باعث کلیک بیشتر بر روی لینک شما گردد. همچنین در کنار انتخاب عنوان جذاب و حرفه ای می بایست توضیحات متای مناسبی را در صفحات سایت خود استفاده نمایید تا کاربر با خواندن آن ترغیب به کلیک بر روی وب سایت شود. البته اعتبار برند شما و آدرس سایت شما نیز در بالا بودن این عدد موثر می باشد و هر چه برند قوی تر و معتبر تری داشته باشید جستجو گران بیشتری بر روی لینک شما کلیک می نمایند و در نتیجه درصد تعداد کلیک به تعداد نمایش یا همان CTR بالا خواهد رفت.

 

Impression چیست؟

Impression به تعداد نمایش وب سایت شما در موتورهای جستجو گفته می شود که این آمار نیز معمولا به صورت کلی یعنی برای کل سایت و به صورت جزئی که بر اساس هر کلمه کلیدی ارائه می گردد. در گوگل وبمستر تولز می توانید آمار نمایش وب سایت خود را برای تک تک کلمات کلیدی مشاهده نمایید. Impression بالای وب سایت وابسته به تعداد جستجوی کاربران و جایگاه وب سایت در موتورهای جستجو می باشد. به عنوان مثال در صورتی که سایت برای کلمه کلیدی صفحه اول باشد Impression سایت تعداد کامل جستجوی های انجام گرفته کلمه کلیدی می باشد و در صورتی که سایت صفحات دوم وب سایت Impression سایت تعداد کاربرانی از موتور جستجو را نمایش می دهد که وارد صفحه دوم وب سایت شده اند.

یک سئو کار با بررسی CTR , Impression مربوط به وب سایت و همچنین رتبه وب سایت و تعداد کلیک ها می تواند درک بهتری از بهینه سازی وب سایت داشته باشد و تصمیمات بهتری برای بالا بردن رتبه وب سایت بگیرد.

صفحه1 از5

 

 

همین حالا به جمع کاربران طراحی وب سایت ما بپیوندید...